phpBlueDragon Editor [PL]

phpBlueDragon Editor jest bardzo szybkim i lekkim dla systemu operacyjnego oprogramowaniem pozwalającym na edycję plików służących do prezentacji treści na stronach WWW. Dzięki niemu możesz tworzyć między innymi pliki PHP, HTML, XHTML, XML, CSS, JavaScript oraz różnego rodzaju pliki tekstowe.

Jestem programistą PHP i brakowało mi narzędzia dla moich specyficznych potrzeb podczas edycji plików, takich jak biblioteka wstawek, różnego rodzaju kreatory. Narzędzia te są dostępne w różnego rodzaju programach, gdzie można z nich swobodnie korzystać, jednak brak programu, który posiadałby wszystkie najbardziej przydatne funkcję. Postanowiłem więc nauczyć się programowania w C# i napisać własny edytor dla stron Web.

Edytor zostanie w niedługim czasie wzbogacony o funkcjonalność menadżera FTP, będzie można nie tylko edytować pliki na serwerze, ale także wgrywać całe foldery wraz z zawartością co przy zwykłych drzewkach, dostępnych w obecnym oprogramowaniu nie pozwala na dokładną eksplorację plików.

Dodatkowo przeglądarka internetowa wbudowana w edytor, pozwalająca bez problemu na korzystanie z własnych skryptów czy także gotowych stron bez potrzeby zapamiętywania hasła dostępu. Będzie można swoje dane zadeklarować w specjalnym edytorze pozwalającym na automatyczne wypełnianie formularzy.

Program będzie sprzedawany za cenę minimalną w porównaniu do cen oprogramowania płatnego, na które wydatek nie raz przekracza budżet przeciętnego gospodarstwa domowego.

HTML5 oraz CSS3

Dodane kolorowanie wszystkich znaczników HTML oraz wszystkich parametrów używanych przy edycji plików CSS.

JavaScript oraz JScript

Edytor podświetla całą składnie nie tylko języka JavaScript ale także coraz popularniejszej odmiany JScript.

Wybieranie kodowania pliku

Obecnym standardem jest UTF-8 w edytorze znajdziesz w głównym menu opcję, która pozwala na zmianę kodowania pliku na ASCII

FTP

W porównaniu z wersją 1.x edytor w wersji 2.x został całkowicie zmieniony dostęp do serwera FTP. Zamiast konieczności przechodzenia na kartę, klient został dodany w panelu bocznym. Można teraz edytować pliki wprost z serwera.

Eksplorator plików

Dzięki zastosowaniu dodatku w postaci Gong-Shell jest obecnie dostępny w edytorze eksplorator plików. Znajduje się on zarówno w panelu bocznym oraz można otworzyć go w karcie głównej.

Narzędzie phpMyAdmin

Wszyscy kodujący w PHP na pewno mieli styczność z narzędziem phpMyAdmin – jest ono także wewnątrz edytora. Można zdefiniować login oraz hasło, a następnie za pomocą jednego kliknięcia zalogować się do narzędzia zarządzającego bazą danych.

CodeIgniter

Program został wyposażony we wszystkie podstawowe klasy i funkcje w frameworku CodeIgniter. Potrafi stworzyć model, widok oraz kontroler, oraz zastosować wbudowane klasy dostępu do danych.

Eksport pliku

Wszystkie pliki mogą być wyeksportowane do różnych formatów takich jak: HTML, RTF czy XML dzięki czemu możesz stworzyć swój program w wersji dla osób pozbawionych edytora przeznaczonego do plików PHP lub po prostu chciałbyś aby kolorowanie składni zostało zachowane kiedy umieścisz źródło na serwerze WWW.

Wydruk pliku oraz podgląd wydruku

Drukowanie pliku nie będzie trudne ze względu na podgląd wydruku, gdzie można dostosować ilość tekstu będącego na jednej stronie oraz jego wielkość i położenie.

Zakładki

Możesz dowolnie ustawiać zakładki w programie w miejscu o których chcesz pamiętać, aby później nie musiał wyszukiwać, tylko od razu po kliknięciu na przycisk w menu do niego przechodził.

Zawijanie kodu

Program został wyposażony w automatyczne zawijanie kodu dzięki któremu będziesz mógł ograniczyć jego ilość na ekranie. Zawijanie działa w przypadku klas jak i metod znajdujących się w tych klasach oraz różnego rodzaju funkcji. Nie ma znaczenia czy funkcje te należą do PHP czy zostały stworzone przez Ciebie.

Lexer

W przypadku edytora mamy możliwość ustawienia kilkunastu języków kodowania naszego programu zaczynając od C# poprzez PHP, a na HTML kończąc. Można także wybrać brak kolorowania składni. Dzięki edytorowi i wyrażeniom regularnym można dowolnie zmieniać kolorowanie fragmentów.

Wymagania

  • Microsoft Framework w wersji 4.6
Copyright © 2015-2019 - by Lucas SOS | About the Author | Tags | Blog | Links | Login